KLAUSIATE APIE LINŲ ALIEJŲ
1. Kiek laiko galioja atidarius butelį?
Savo Linų sėmenų aliejui suteikiame 1 mėnesio vartojimo terminą NUO PAGAMINIMO. Jį rašome etiketėje. Butelių uždarymui nenaudojame jokių apsauginių dujų ar kitų medžiagų. Todėl vartojimo terminui neturi labai didelės reikšmės ar butelis buvo atidarytas. Žinoma, geriausia vartoti kuo šviežesnį. Šį aliejų pilstome nedideliais kiekiais ir spaudžiame pagal išankstinius užsakymus. Kad Jus pasiektu tik šviežias.
2. Ar linų aliejus nekartus?
Skonis labai individualus dalykas. Degustacijų metu įsitikinome, kad žmonės, ragaudami tą patį aliejų, reaguoja labai skirtingai. Vieniems būna net saldus, kitiems - kartus. Mes garantuojame, kad auginame ir gaminame be chemijos, spaudžiame šaltuoju būdu, stengiamės pristatyti šviežią. Garantuojame, kad mūsų aliejus atitinka visas linų aliejui būdingas chemines ir skonines savybes, bei turi didelį kiekį Omega3 riebiosios rūgšties.
O dėl skonio –reikia ragauti. :)
3. Kodėl linų aliejus būna kartus?
Linų aliejus ypatingai vertinamas dėl didelio kiekio Omega 3 riebiosios rūgšties. Ši riebioji rūgštis nepaprastai naudinga mūsų organizmui, tačiau taip pat pasižymi dideliu polinkiu oksiduotis (gesti). Vykstant šiems gedimo procesams aliejaus skonis ir kvapas tampa nemalonus.
4. Ar kartus aliejus - senas aliejus?
Nebūtinai. Šiek tiek karstelėjęs gali būti ir šviežias aliejus. Šviežio aliejaus kartumą lemia linų sėklų veislė, oro sąlygos kokiomis augo linai, dirvožemio savybės, priemaišų kiekis (pvz.: kartumą gali duoti tarp linų įsimaišę rugiagėlių sėklos). Spaudimo būdas taip pat turi įtakos aliejaus skoniui. Dėl to, skiriasi ne tik skirtingų gamintojų aliejaus skonis, bet ir skirtingų metų derliaus aliejus gali skirtis. Panašiai kaip vynas.
5. Ar apkartęs aliejus – blogas aliejus?
Jeigu kartumas yra labai nemalonus, tokio aliejaus nerekomenduojame vartoti. Gali būti, kad jame jau padidėjęs rūgštingumas ir peroksidų kiekis. Kitaip tariant, jis tiesiog senas. O apie tai pirmiausia Jus informuos skonio ir uoslės receptoriai.
6. Kaip žinoti ar apkartęs aliejus jau senas?
Pirmiausia žiūrėkite į vartojimo terminą nurodytą etiketėje ir laikymo sąlygas. Kiekvienas gamintojas nurodo laikymo ir vartojimo informaciją atsižvelgdamas į savo gamybos ypatumus. Mes savo aliejui suteikiame mėnesio terminą, laikant šaltai. Tačiau norėdami gauti didžiausią naudą – pasistenkite suvartoti linų aliejų per 2 savaites nuo pagaminimo.
7. Kur laikyti?
Ypatingai greitai linų aliejus apkarsta laikant kambario temperatūroje ir šviesioje vietoje. Prašome, linų aliejų laikyti kuo vėsiau, pvz.: šaldytuve.
Jeigu manote, kad nespėsite suvartoti aliejaus per trumpą laiką galite dalį jo nupilti į atskirą indą ir įdėti į šaldymo kamerą. Linų aliejų galima laikyti iki -15 laipsnių temperatūroje. Šaltyje sulėtėja natūraliai aliejuje vykstantys gyvybiniai procesai ir aliejų galima išlaikyti ilgiau. Tačiau, išėmus iš šaldiklio, reiktų suvartoti kuo greičiau, nes aliejus vistiek greitai apkars.
8. Ar valgydamas kartų aliejų apsinuodysiu?
Jeigu aliejus yra senas - jame padidėjęs rūgštingumas ir peroksidų kiekis. Tokio aliejaus skonis ir kvapas jau tikrai nebus malonūs. Jo tikriausiai net ir nenorėsite vartoti. Ir nerekomenduojame.
Suvalgę tokio aliejaus galbūt ryškių apsinuodijimo požymių ir nepajusite, nes suvartojamas aliejaus kiekis valgymo metu būna labai mažas. Tačiau, jeigu radote spintelės kampe užmiršto linų aliejaus su jau pasibaigusiu galiojimu – nenaudokite jo maistui. Puikiai tiks medienos impregnavimui ar kitiems ne maistiniams reikalams.
Ir pabaigai - apie laboratorinius tyrimus.
Esame keletą kartų savo linų aliejui užsakę stebėsenos tyrimus. Kad stebėti kaip greitai jis genda. Buvo atlikti 3 tyrimai (po 7, 14 ir 21 parų nuo pagaminimo, laikant šaldytuve). Po 21 paros aliejaus kartumas šiek tiek jau buvo sustiprėjęs, tačiau rodikliai vos vos nežymiai pasikeitę ir dar toli iki ribų.
Peršasi išvada, kad skonio receptoriai apie gendantį produktą mus informuoja žymiai anksčiau negu, kad aliejus tampa tikrai kenksmingu.